…stačí si jen vybrat to správné…

 

Zábava není luxus – je to nutnost

16.2.2017

„Snad každý někdy slyšel průpovídky typu ‚Zahálka je matka hříchu‘ a ‚Napřed práce, potom zábava‘. Stoupajíce na žebříku úspěchu stále výš, zapomínáme, jak sami sebe odměnit hrou, jak si dopřávat zábavu. Život se nám jeví jako něco velmi nesnadného, neustále chceme něco ‚vylepšovat‘ a ‚napravovat‘, a už ani nevíme, jak si vyhradit čas jen pro zábavu a potěšení. Zábava a potěšení se nám poněkud odcizily – a když si jich někdy přece trochu dopřejeme, máme z toho pak výčitky svědomí.

Navykli jsme si zábavu odepisovat jako ztrátu času. To možná vysvětluje, proč se tolik úspěšných lidí tajně uchyluje s hraním někam do ústraní a proč přirozená touha bavit se někdy mívá velmi nezdravé projevy – takové, jaké potom vídáme ve večerních zprávách. Mnozí z nás v sobě tak dlouho potlačují potřebu hrát si, až nakonec vyrazí na povrch třeba v podobě nevěry, drogové závislosti nebo chorobně nutkavého nakupování. Domníváme se, že nemáme právo na zábavu, že si nezasloužíme štěstí – a tak sabotujeme vlastní životy. Je třeba, abychom si uměli dopřát příležitost občas i trochu ‚zhřešit‘, užít si zábavy.

Můžeme si začít znovu hrát, ať je nám kolik let chce a ať se nacházíme v jakékoli situaci. Svůj smysl pro hru, schopnost hrát si, můžeme oživit vždycky, protože se stále skrývá v našem nitru. Začněte tím, že se nejprve naučíte oceňovat hru a čas strávený hraním – a pak si je dopřejete. Vždycky budete mít něco důležitého na práci, ale to není důvod, proč si nehrát. Nedopřejete-li si žádný čas na hru, nebudete mít nakonec nic, co byste mohli nabídnout druhým. Nedokážete-li sami sobě poskytnout plnohodnotný čas na zábavu, začne vám jednou vadit i čas, který musíte věnovat svému šéfovi, a nakonec třeba i své rodině. Zkrátka a dobře: buďto si hned začněte hrát, nebo se připravte na to, že za svou ignoranci jednou draze zaplatíte.

Mějte ale na paměti, že hrou je zde míněno víc, než občasné prožití několika bezstarostných chvilek – musí jít o souvislý čas věnovaný výhradně hraní. Musíte uniknout od práce, utéci od myšlenek na vážnost života. Existuje bezpočet různých způsobů, jak do našeho života znovu vrátit hravost. Místo toho, abyste ráno ze všeho nejdřív zjišťovali aktuální stav na burze, si přečtěte třeba komiks. Podívejte se na nějaký oddechový film, kupte si něco legračního na sebe. Začněte nosit pestrobarevné vázanky. Jste-li v životě či v zaměstnání nuceni respektovat konzervativní pravidla, vezměte si alespoň nějaké legrační spodní prádlo. Učte se přijímat různá pozvání, buďte spontánnější. Udělejte občas něco bláznivého.

Hrou se může stát prakticky cokoli, ale pozor: veškerou hru lze také zároveň obrátit v práci. Chodíte-li na procházky, protože vám to přináší potěšení, jedná se o hru. Věnujete-li se každý den chůzi, protože jste ji zařadili jako povinnou složku do svého cvičebního programu, o žádnou hru už nejde.

Hráli jste někdy nějakou společenskou hru s člověkem, který ji bral příliš vážně? Není to vůbec žádná zábava. A stejné je to se životem, když jej prožíváme vážněji, než je zdrávo.“

* * *

– z knihy Lekce života, Elizabeth Kübler-Ross a David Kessler


Mluvte o úspěchu a prosperitě 

15.2.2017

Mluvte o své hojnosti a zvýšíte tím svou prosperitu. Slova jsou důležitá. Cokoliv řeknete, vám může vytvářet skutečnost, kterou zažíváte. Vesmír odpovídá na vaše pozitivní slova. I když vám třeba právě v životě něco schází, vše, co chcete, si přitáhnete, jestliže budete mluvit a jednat tak, jako byste si byli jistí, že to získáte. Slova mají vliv na vaše podvědomí. Podvědomí slyší, co říkáte, a začne pracovat přesně tak, aby se vaše slova uskutečnila.

Věta „Nemám dost peněz“ jde přímo do vašeho nevědomí. To vám začne okamžitě vytvářet nedostatek. Namísto slov: „Toto si nemohu dovolit“ si raději řekněte: „Tentokrát jsem se rozhodl/a si tuto věc nekoupit.“
 
Je lepší nemluvit před ostatními o svých finančních problémech a neúspěších. Nemáte-li právě dost peněz, nestěžujte si na nedostatek. Mluvte o svých vizích a snech. Mluvte o tom, co je na vašem současném životě dobré a jak hledíte do budoucnosti s optimismem. Mluvte s ostatními o své sebedůvěře a víře v sebe samé a nezdůrazňujte svůj nedostatek. Vaši přátelé si o vás dělají určitý obrázek, a když se pak nad sebou zamýšlíte, naladíte se na něj.
 
Mluvíte-li s ostatními o své hojnosti, budou si o vás myslet, že skutečně prosperujete. Budou si o vás také vytvářet pozitivní obrazy, na které se pak můžete naladit, kdykoli chcete. Nemáte-li právě dost peněz, mluvte o sobě, jako byste jich dost měli.

Mluvím o úspěchu a prosperitě.

Má slova pozvedají a inspirují ostatní.

* * *

– z knihy Tvoření peněz, Sanaya Roman

 

 


 

 

Další stránky: 1 2

Středa 24. července 2024        Pošlete jim sms přání!